Plant fires in the natural landscapes of Ukraine in recent decades have become an increasingly dangerous phenomenon that threatens the personal safety of the rural population, living near forests, houses and other infrastructure. The increase in the duration of dry periods and the frequency of periods with high wind speeds leads to qualitatively new risks of intensive fires in large areas. Experience in extinguishing such large fires in forest protection services and fire and rescue units of the SES is insufficient, which requires the creation of special online information platforms at the regional or national level about the risks of fires that can be used by business leaders land users and fire services for planning and conducting preventive measures and organizing firefighting.
В Україні функціонує відомча система землекористування та охорони природних ресурсів, що зумовлює недостатню координацію дій з попередження та гасіння ландшафтних рослинних пожеж між лісогосподарськими підприємствами, природоохоронними територіями, агролісгоспами, військовими лісгоспами та ін. лісокористувачів. В результаті, типовою для України є така послідовність: пожежа розпочинається на землях сільськогосподарського призначення, не гаситься землекористувачем і розвивається у лісову після перетину меж землекористування між полем та лісом або у торф’яну. Даний проект має на меті наукове обґрунтування та розробку геопорталу «Ландшафтні пожежі», який створюється на всіх видах землекористування, де відбуваються пожежі на території 6 областей Українського Полісся, що буде сприяти кращому розумінню довготривалих та поточних ризиків виникнення та розвитку пожеж і удосконаленню стратегії попередження пожеж на рівні центральних органів виконавчої влади та місцевому рівні. До початку даного проекту в Україні відсутній такий інтегральний регіональний продукт в галузі управління природними пожежами.
У США, проблема управління природними пожежами стоїть набагато гостріше та загрожує населенню та населеним пунктам, а час від часу призводить до значних збитків, аналогічна розробка була започаткована президентом у 2000 році і є спільним міжвідомчим продуктом Міністерства сільського господарства США, Міністерства внутрішніх справ та Бюро з управління земельними ресурсами. Користувачами даного інформаційного продукту є не тільки лісові господарства або заповідники, а й муніципалітети, які використовують цей продукт для прогнозування впливу пожеж на якість повітря та ризики для населення.
Зміни клімату, зміни землекористування та погіршення соціально-економічного становища населення в Україні призвели до різкого зростання кількості, площ та інтенсивності природних пожеж, а також збільшення кількості пожеж, які проходять територію декількох землекористувачів. Протягом останніх десятиліть річна кількість лісових пожеж в Україні зросла з 1–1,5 тисяч до 5–7 тисяч, річна площа лісів, пройдена вогнем – з 1,5–2,5 тис. га до 15–20 тис. га. Згідно даних дистанційного зондування щорічно в Україні відбувається 200 000 і більше пожеж на сільськогосподарських землях. Природні пожежі генерують викиди в атмосферу тисяч тон вуглецю, радіонуклідів та інших забруднювачів, наносять непоправні збитки народному господарству, здоров’ю населення, екосистемам, клімату та довкіллю як в Україні, так і на регіональному та глобальному рівнях, зокрема в країнах Європейського Союзу та Арктиці. Значна частина пожеж не виявляється і не гасяться вчасно через міжвідомчі конфлікти між землекористувачами, які відповідальні за охорону територій від пожеж. Система, що пропонується дозволить відкрити спільний доступ до даних та прогнозів представникам всіх зацікавлених відомств та землекористувачів.
Проект є першим етапом створення національної інформаційної системи моніторингу та прогнозування природних пожеж, що містить повноцінний базовий набір геопросторових даних в тому числі щодо горимості, запасів рослинних горючих матеріалів, параметрів факторів пожежного середовища і повністю узгоджується з завданнями проекту Закону України «Про Національну інфраструктуру геопросторових даних».
Актуальність проекту зумовлена зростанням кількості, площ та інтенсивності природних пожеж, збитків екосистемам та господарству які вони наносять. Це зумовлює необхідність створення єдиного національного геопорталу природних пожеж, де будуть розміщені первинні набори геопросторових даних, моделі та кількісна інформація щодо рослинних горючих матеріалів та інших факторів, що визначають поведінку пожеж. Крім того проектом передбачено розробку відповідного інформаційного забезпечення для прогнозування ризиків пожеж в природних екосистемах. Враховуючи сучасний світовий досвід вирішення цього питання, для моделювання ймовірних сценаріїв розвитку пожеж необхідні параметри природних екосистем у вигляді відповідних наборів геопросторових даних, які можуть бути отримані у результаті класифікації земного покриву за типами ландшафтів і запасами горючих матеріалів. Для лісових територій важливе значення має встановлення окремих показників деревного пологу, зокрема зімкнутості деревостанів. Більшість параметрів природних екосистем, які необхідні для прогнозування розвитку пожеж в ландшафтах України, застаріла або взагалі відсутня. За таких умов необхідно опрацювати методичну основу створення ключових шарів геопросторової інформації та науково-обґрунтованих підходів стосовно прогнозування розвитку пожеж за різних кліматичних умов та сценаріїв реагування. Одержана у результаті імітаційного моделювання інформація дозволить визначити необхідні стратегії із зниження ризиків пожеж. Одержані результати досліджень будуть представлені у вигляді загальнодоступного геопорталу даних.
Ще одним аспектом актуальності виконання проекту пояснюється необхідністю впровадження у вітчизняну теорію та практику сучасних методів дослідження пожеж на ландшафтній основі. На результатах імітаційного моделювання і прогнозу розвитку, а також наборах геопросторових даних розміщених на веб платформі пожеж базуються системи прийняття рішень та управління пожежами у розвинутих країнах світу